Cum să alegi un furnizor de suport de depozitare pentru baie

Oct 07, 2026

Lăsaţi un mesaj

Cuprins
  1. Recomandări cheie
  2. Cu ce ​​merită să lucreze un furnizor de suport de depozitare pentru baie?
    1. Fabrică, companie comercială sau hibrid: cu cine vorbești cu adevărat?
  3. Începeți cu materialele: unde încep cele mai multe probleme cu furnizorii
    1. SUS304 vs SUS201 vs aluminiu vs pulbere-Oțel acoperit
    2. Cum verific dacă 304 este cu adevărat 304
      1. Verificări spot XRF/spectrometru portabil
    3. Finisajele suprafețelor și cât durează cu adevărat
  4. Evaluarea capacității de producție atunci când mergeți pe podea
    1. Echipament pe care aș vrea să-l văd
    2. În-Procese interne vs. Procese externalizate
    3. Capacitate și timpi de livrare la care ar trebui să vă așteptați
  5. Lucrul cu o fabrică de suporturi de depozitare pentru baie OEM pentru comenzi personalizate
    1. De la desen la mostra de aur
    2. Comerț-MOQ și personalizare
    3. Pregătirea pentru ambalare, etichetare și expediere
  6. Controlul calității și certificările care contează de fapt
    1. Testele pe care le facem (și ar trebui să le cereți)
      1. Testul de încărcare-lagărului
      2. Test de tragere cu adeziv/fără-montaj de foraj
      3. Test de pulverizare cu sare neutră (ISO 9227 / ASTM B117)
    2. Certificari si conformitate pe piata
    3. -Inspecție înainte de expediere și AQL
  7. Citirea unei cotații: preț, MOQ și condiții de plată
    1. Ce este în interiorul prețului unitar
    2. Condiții de plată și Incoterms
  8. Cum să aleg un furnizor de suport pentru baie: Lista mea de verificare pas{0}}cu-pas
  9. Greșeli frecvente pe care le văd cumpărătorii
  10. Unde lucrez și de ce vă spun toate acestea
  11. Ultimul cuvânt de la etajul fabricii
  12. Întrebări frecvente: Aprovizionare cu ridicata rafturi de depozitare pentru baie

Fiecare cutie avea „SUS304” imprimat pe lateral. La douăzeci-de zile după ce au ajuns la un depozit Amazon FBA, acele rafturi de colț lăsau dungi portocalii pe plăcile clienților. Deci, ce era de fapt în interiorul firului?
Product rusting

Am lucrat într-o fabrică de feronerie pentru bucătărie și baie din oțel inoxidabil de aproximativ zece ani. Am început în QC și mai târziu m-am mutat în vânzări la export. Anul trecut, un cumpărător a venit la noi după ce furnizorul lor anterior a expediat 2.000 din acele rafturi de colț „304”. Au avut un val de recenzii de 1 stea și o rată de returnare aproape de 18%. Am pus una dintre mostrele lor sub analizorul XRF portabil. Citirea de nichel a fost de aproximativ 1%, ceea ce o face un grad de serie 200, nu 304.

Furnizorul mințise și acea minciună l-a costat pe cumpărător un sezon întreg. Alegerea unui furnizor se rezumă în principal la verificarea a ceea ce vă spun. Mai jos este ceea ce verificăm din interiorul fabricii și ce ar trebui să verificați despre noi.

Recomandări cheie

  • Obțineți dovada materialului.Solicitați un certificat de fabrică și efectuați propriul test XRF spot. „304” scris pe un citat nu dovedește nimic.
  • Aflați ce este externalizat.Placarea și acoperirea cu pulbere sunt acolo unde calitatea alunecă de obicei.
  • Cereți rezultatele pulverizarii cu sare în ore.„Rezistent-la rugină” nu vă spune nimic.
  • Cunoașteți termenele normale.Eșantioanele personalizate durează aproximativ 7-15 zile, iar producția de masă aproximativ 25-45 de zile. MOQ-urile rulează de obicei 100–1.000 de bucăți per SKU.
  • Fii suspicios cu citatele ieftine.Un preț cu 25% sub prețul pieței înseamnă aproape întotdeauna un fir mai subțire, o calitate mai ieftină sau QC omis.
  • Verificați înainte de plata soldului.Folosiți AQL 2.5 și țineți banii până când mărfurile trec.

Cu ce ​​merită să lucreze un furnizor de suport de depozitare pentru baie?

Un bun furnizor angro de suport de depozitare pentru baie controlează aprovizionarea materialului, formarea, sudarea și finisarea și are înregistrări pentru fiecare dintre acești pași. Dacă nu vă pot arăta documentele, nu prea controlează procesul.

Asta contează mai mult acum decât acum cinci ani. Verificările de conformitate ale comercianților cu amănuntul sunt mai stricte. Piețele pedepsesc listările cu rate ridicate de rentabilitate. Modificările tarifelor i-au împins pe cumpărători către aprovizionarea mai mult-țară, așa că mulți oameni verifică rapid noile fabrici, iar verificarea efectuată în grabă este modul în care se realizează schimbul 201 cu 304.

Fabrică, companie comercială sau hibrid: cu cine vorbești cu adevărat?

Iată trei moduri de a spune. În primul rând, cereți licența de afaceri și citiți domeniul de aplicare: ar trebui să scrie „producție”, nu doar „vânzări”. În al doilea rând, cereți un apel video la etajul de producție la ora pe care o alegeți, fără a-i avertiza. În al treilea rând, întreabă cine deține mașinile de îndoit-sârmă. Un adevărat producător de rafturi pentru baie va îndrepta camera către ei și vă va spune marca.

Tip de furnizor Poziția tipică de preț Flexibilitate MOQ Control asupra QC Cel mai bun pentru
Fabrică directă Cel mai mic (fără intermediar, ~8–15% economii) Mediu Ridicat Repetați SKU-urile, programele OEM
Societate comercială Superior Ridicat (SKU mixte) Scăzut-Mediu Mici comenzi mixte, startup-uri
Hibrid (fabrică + braț de export) la mijloc Medie-Ridicată Medie-Ridicată Branduri în creștere care au nevoie de gamă

Începeți cu materialele: unde încep cele mai multe probleme cu furnizorii

Iată o numărătoare aproximativă de la biroul nostru. Aproximativ 7 din 10 reclamații de la cumpărători care vin la noi de la alți furnizori se dovedesc a fi legate de material sau finisaj. Designul este rareori problema.

SUS304 vs SUS201 vs aluminiu vs pulbere-Oțel acoperit

Material Compoziția cheii/Notă Rezultat tipic de pulverizare cu sare neutră Cost relativ Unde se potrivește
Inoxidabil SUS304 ~18% Cr, ~8% Ni 48–96 ore fără rugină roșie (periat) Ridicat Casete de duș, zone umede
Inoxidabil SUS201 ~3,5–5,5% Ni, Mn ridicat Adesea sub 24 de ore ~30–40% mai ieftin decât 304 Zone uscate, linii bugetare
Aluminiu spațial Lumină, fără rugină roșie Bun, dar poate oxida albul Mediu Rafturi de perete, suporturi pentru prosoape
Oțel carbon + strat de pulbere Depinde de grosimea stratului 96–240 ore (60–80 μm strat) Scăzut Autoportante peste-unități de toaletă
Bambus (FSC) Necesita etansare/lac N/A (risc de mucegai) Scăzut-Mediu Stil spa-, game eco

Cum verific dacă 304 este cu adevărat 304

Verificări spot XRF/spectrometru portabil

Băieții QC îl numesc pe XRF „pistolul”. Îl îndreptați spre fir și obțineți citiri de nichel și crom în câteva secunde. Nu aveți încredere în testul magnetului, deoarece firul 304-lucrat la rece poate fi ușor magnetic. Soluția de testare a nichelului costă câțiva dolari și funcționează ca o rezervă dacă nu aveți nimic altceva.

Product Testing

Finisajele suprafețelor și cât durează cu adevărat

Brushed 304 rezistă bine. Placarea cromată arată bine până când o zgârietură ajunge la metalul de bază. Acoperirea cu pulbere durează aproximativ atâta timp cât stratul este gros. Finisajele PVD negru mat și auriu sunt greu de purtat-dar costă mai mult.

Electrolustruireeste cel pe care aș insista. Sudarea arde stratul pasiv, motiv pentru care rugina începe aproape întotdeauna la punctele de sudură. Puteți mirosi linia noastră de decapare și pasivare înainte de a o vedea. Este neplăcut, dar acel pas este ceea ce face ca o sudură să pară că nu a fost niciodată acolo.

Evaluarea capacității de producție atunci când mergeți pe podea

Echipament pe care aș vrea să-l văd

  • Mașini de îndoit -sârmă CNC:fiecare îndoire iese la fel de la piesa unu la bucata 5.000.
  • Tăiere cu laser cu fibre:margini curate și poziții precise ale orificiilor pe piesele din tablă.
  • Sudarea prin puncte robotică vs. manuală:roboții dau suduri consistente. Sudarea manuală este în regulă dacă sudorii o fac de ani de zile și munca lor este verificată.
  • Linie de lustruire și rezervor de decapare/pasivare:dovezi că termină sudurile în casă-în loc să le ascundă.

În-Procese interne vs. Procese externalizate

Multe fabrici de dimensiuni medii-externalizează placarea și acoperirea cu pulbere. Am făcut și noi în primii noștri ani. Externalizarea nu este greșită, dar ar trebui să întrebați trei lucruri: cine este subcontractantul, dacă îl puteți audita și cine plătește pentru un defect atunci când acoperirea eșuează.

Uită-te și la rafturile respinse stivuite de docul de încărcare. Dacă fabrica nu are o grămadă de rebuturi, fie nu resping nimic, fie o ascund.

Capacitate și timpi de livrare la care ar trebui să vă așteptați

Etapă Gama tipică Steagul Roșu
Eșantionare (design existent) 5-7 zile Peste 3 săptămâni
Eșantionare (design personalizat) 7-15 zile „Mâine”, fără desen
Scule / matriță pentru piese din plastic 800–3.000 USD, 20–30 de zile Mucegai gratuit fără MOQ atașat
Producție în masă (1.000–5.000 buc) 25-45 de zile Sub 15 zile pentru finisare personalizată
Capacitate lunară (fabrică de -dimensiuni mijlocii) 80.000–150.000 buc Refuză să precizeze un număr

Lucrul cu o fabrică de suporturi de depozitare pentru baie OEM pentru comenzi personalizate

De la desen la mostra de aur

Procesul nostru merge în această ordine: desen 2D/3D, apoi prototip, apoi revizuirile dvs., apoi un semnatmostra de aur. Ambele părți păstrează una. Păstrează-l pe al tău sigilat și undeva îl poți găsi. Dacă există vreodată o dispută, acea probă este cea care o rezolvă.

Comerț-MOQ și personalizare

Culorile personalizate de acoperire cu pulbere-au nevoie de obicei de aproximativ 500 de bucăți, deoarece linia de acoperire trebuie curățată între culori. Marcarea cu laser-o siglă adaugă aproximativ 0,05–0,15 USD pe unitate. Uneori puteți împărți culorile într-un MOQ dacă structura firului rămâne aceeași, așa că întrebați.

Pregătirea pentru ambalare, etichetare și expediere

Solicitați testarea căderii la ISTA 1A, pungi de polietilenă cu avertismente de sufocare și etichete FNSKU aplicate din fabrică. Alegeți între o cutie poștală și o cutie colorată, în funcție de modul în care vindeți. Am expediat odată cutii cromate ambalate în spumă EPE, care era prea subțire, iar jumătate dintre ele au sosit zgâriați. Acum specificam in scris grosimea spumei.

Controlul calității și certificările care contează de fapt

Testele pe care le facem (și ar trebui să le cereți)

Testul de încărcare-lagărului

Încărcați rack-ul la 1,5–2 ori sarcina sa nominală și lăsați-l timp de 24–72 de ore. Un nivel tipic montat pe perete-ar trebui să fie evaluat pentru 5–10 kg.

Load-bearing test

Test de tragere cu adeziv/fără-montaj de foraj

Afirmațiile pentru suporturile adezive sunt adesea optimiste. Testați separat pe țiglă smălțuită și pe pereți vopsiți. Gips-cartonul vopsit poate eșua la jumătate din sarcina pe care o pretinde produsul.

Test de pulverizare cu sare neutră (ISO 9227 / ASTM B117)

Solicitați numărul de ore testate și fotografiile mostrelor la final. Dacă un furnizor îți dă doar un adjectiv, nu a făcut testul.

Certificari si conformitate pe piata

Articol Ce acoperă Cine întreabă de obicei
ISO 9001 Sistem de management al calitatii Majoritatea importatorilor
amfori BSCI / SMETA Auditul conformității sociale Comercianți cu amănuntul din UE și Marea Britanie, lanțuri mari-cutie
REACH UE Substanțe restricționate în acoperiri/materiale plastice piata UE
California Prop 65 Plumb și alte substanțe chimice enumerate Vânzătorii din SUA expediază în CA
FSC Aprovizionare certificată din lemn/bambus Mărci eco-poziționate

-Inspecție înainte de expediere și AQL

Utilizați eșantionarea ISO 2859-1 cu AQL 2.5 pentru defectele majore și 4.0 pentru cele minore. Puteți trimite propria persoană QC sau puteți angaja SGS, Intertek, QIMA sau Bureau Veritas. Oricum, inspecția are loc înainte de a plăti soldul.

Citirea unei cotații: preț, MOQ și condiții de plată

Ce este în interiorul prețului unitar

Componenta cost (Raft de colț SUS304 cu 2 niveluri, FOB Shenzhen, est.) Cota din prețul unitar
Materia prima (sârmă 304/foaie) 45–55%
Formare, sudura, manopera 15–20%
Finisaj de suprafață 10–15%
Ambalare 6–10%
Overhead & margine 10–15%

Materialul este la jumătate din preț. Deci, atunci când o cotație pentru rafturi de baie din oțel inoxidabil în vrac este cu 25% sau mai mult sub celelalte, aș pune pariu că firul este cu 0,5 mm mai subțire sau oțelul este 201.

Condiții de plată și Incoterms

Condițiile standard sunt un depozit de 30% T/T și 70% împotriva unei copii a B/L. Utilizați o scrisoare de credit pentru comenzi mari. Alegeți FOB dacă aveți propriul expeditor, EXW numai dacă vă puteți ocupa de autorizarea exportului și DDP dacă doriți un preț debarcat pentru FBA.

Cum să aleg un furnizor de suport pentru baie: Lista mea de verificare pas{0}}cu-pas

Dacă vrei să știi cum să alegi un furnizor de suport pentru baie fără să te arzi, aceasta este ordinea în care aș intra:

  1. Lista scurtă în funcție de regiune de producție. Guangdong (Jieyang, Jiangmen, Huizhou) este puternic pentru oțel inoxidabil. Ningbo și Zhejiang sunt puternice pentru accesorii pentru baie mixtă.
  2. Verificați licența comercială și istoricul exporturilor.
  3. Solicitați un tur video live al etajului fără notificare.
  4. Comandați 2-3 mostre plătite și efectuați-vă propriile pulverizare cu sare și teste de încărcare.
  5. Verificați-materialul cu XRF.
  6. Auditați fabrica și orice procese externalizate, dvs. sau printr-o terță parte.
  7. Începeți cu o comandă de probă de 300–500 buc.
  8. Efectuați o inspecție AQL înainte de-expediere înainte de a plăti soldul.
  9. Verificați datele defectelor și returnați datele după primele 60 de zile de pe piață.

Greșeli frecvente pe care le văd cumpărătorii

  • Alegerea doar pe preț unitar.Un cumpărător a economisit 0,40 USD pe unitate și apoi a pierdut 6 USD la fiecare returnare.
  • Aprobarea unei mostre realizate manual.O mostră construită cu atenție în camera de mostre nu vă spune nimic despre linia de producție.
  • Lăsând diametrul firului în afara PO.Dacă nu este scris, cineva îl va rade.
  • Se acceptă „doza-de rugină” fără ore de testare.
  • Sari peste proba de aur.Atunci o dispută se rezumă la cuvântul tău împotriva al lor.
  • Schimbarea furnizorilor la mijlocul-sezonului fără o rezervă.

Unde lucrez și de ce vă spun toate acestea

Lucrez laATACAMA Innovations Co., Ltd., o fabrică de feronerie pentru depozitare pentru bucătărie și baie din Huizhou, Guangdong. Produsele noastre principale sunt suporturi de scurgere din oțel inoxidabil, suporturi pentru vase și organizatoare pentru chiuvetă. Rafturile de baie folosesc aceleași procese de sârmă și foi. Executăm ștanțare, sudare, tratare a suprafețelor și asamblare sub un singur acoperiș, cu oțel carbon inoxidabil 304 și acoperit cu pulbere-.

Iată ce poți verifica singur:

  • Materia primă este SUS304 conform standardului național chinez (desemnarea GB 06Cr19Ni10), iar noi vă vom arăta certificatele de fabrică.
  • Produsele noastre îndeplinesc cerințele de certificare-contact cu alimente și trec testul de eșarfă de mătase-japonez. În acel test, o eșarfă de mătase este târâtă peste fiecare margine și sudură, iar orice bavuri care o prinde înseamnă un refuz.
  • OEM/ODM acoperă designul structural, eticheta privată și ambalajul personalizat.
  • MOQ este de 100 de bucăți pentru stilurile existente și de 300 de bucăți pentru produse personalizate.
  • Eșantioanele personalizate durează 7-14 zile, iar producția în vrac 25-30 de zile.
  • Exportăm în Europa, SUA și Japonia pentru vânzători de comerț electronic transfrontalier, angrosisti și mărci de casă.

Ultimul cuvânt de la etajul fabricii

Cele mai bune parteneriate pe care le-am văzut în zece ani nu au început cu citatul cel mai mic. Au început când o fabrică i-a arătat unui cumpărător grămada de rebuturi și i-a explicat ce nu a mers prost. Această deschidere contează mai mult pentru mine decât un cent în plus din marjă.

Dedicated to solving problems for clients and serving them.

Dacă sunteți în căutarea unui furnizor de suport de duș din oțel inoxidabil sau a unui partener OEM pentru depozitarea în baie,cereți-ne o fișă de specificații, un raport gratuit de testare a materialelor sau un tur video în direct al fabricii.Trimiteți desenele dvs. și vă vom returna o cotație OEM în 48 de ore. Atunci testează-ne în același mod în care ai testa pe oricine altcineva.

Întrebări frecvente: Aprovizionare cu ridicata rafturi de depozitare pentru baie

Î: Care este MOQ-ul tipic pentru rafturile de baie din oțel inoxidabil în vrac?

R: Majoritatea fabricilor doresc 100–1.000 de bucăți per SKU. Modelele existente stau la capătul de jos, iar structurile sau culorile personalizate stau la capătul superior. La fabrica noastră sunt 100 de bucăți pentru stilurile existente și 300 de bucăți pentru produse personalizate.

Î: Cum pot spune dacă un furnizor este o fabrică reală sau o companie comercială?

R: Verificați dacă domeniul de aplicare al licenței de afaceri include producția, apoi solicitați un videoclip live neanunțat al producției. Întrebați cine deține mașinile de îndoit și sudură. Adevăratele fabrici pot răspunde imediat.

Î: SUS201 este vreodată acceptabil pentru rafturile de baie?

R: Numai în zonele uscate, cum ar fi un dulap de baie sau un raft departe de duș, și numai dacă lista nu îl numește 304. În zonele umede, de obicei arată rugină în câteva săptămâni.

Î: Cât durează o comandă de raft personalizat pentru baie din China?

R: Planificați 7-15 zile pentru eșantionare și 25-45 de zile pentru producția de masă, apoi adăugați transportul. Un producător bine organizat-de rafturi personalizate pentru baie din China ar trebui să vă ofere datele pentru fiecare etapă înainte de a plăti un depozit.

Î: Ce certificări ar trebui să aibă o fabrică de accesorii pentru baie pentru piața UE sau SUA?

R: ISO 9001 este baza. Cumpărătorii din UE au nevoie, de obicei, de conformitatea cu REACH și adesea de un audit amfori BSCI. Vânzătorii din SUA ar trebui să confirme conformitatea cu Prop 65 pentru acoperiri și piesele din plastic.

Î: Cât costă mostrele și sunt rambursabile?

R: Exemplele de-design existente costă de obicei prețul unitar plus transportul expres. Probele personalizate costă mai mult. Majoritatea fabricilor creditează taxa de eșantion pentru prima comandă în vrac.

Trimite anchetă